Ay’da Su Bulundu! 

2020’nin son aylarına doğru NASA’dan heyecanlandıran haberler geldi. Stratosfer Gözlemevi Teleskobu SOFIA kullanılarak yapılan araştırmada, NASA yöneticisi Jim Bridenstine, Ay’ın güney yarım küresinde su bulunduğunu açıkladı. Bu suyun henüz daha kaynak olarak kullanılıp kullanılamayacağı bilinmese de, bu gelişme bilim dünyası için oldukça önemli. Kim bilir, belki bir gün gerçekten uzayda bizim için bir yaşam olur.

Süper Dünya 

En yeni gelişmelere bakacak olursak Samanyolu galaksisindeki en eski yıldızlardan birinin etrafında dönen Süper Dünya, dış gezegen olarak keşfedildi. Astronomi standartlarına göre, Dünya’dan yaklaşık olarak %50 daha büyük, Dünyamızın üç katı kütleye sahip ve Güneş sistemimizin dışında bulunduğundan bu gezegen “Süper Dünya” standartlarına uyuyor. “TOI-561b” adlı gezegenin bir magma okyanusu barındırdığı ve aynı yıldızın yörüngesinde iki küçük gezegenin daha olabileceği söylendi. Aynı zamanda, bu gezegenin geçmişte yaşam barındırmış olma ihtimalinin yüksek olduğu da biliniyor. Amerikan Astronomi Derneğinin yıllık toplantısında, Hawaii Üniversitesi’nde profesör olan Lauren Weiss “Bizim dünyamız yaklaşık 5 milyar yıldır var. 10 milyar yıldır etrafta olan kayalık bir dünyada neler olabileceğini siz hayal edin.” diyerek düşüncelerini dile getirdi. Bu gelişmeler gerçekten bize bir gün uzayda yaşam olabileceğine dair umut veriyor.

Covid-19 Aşılarındaki Son Gelişmeler 

Hiç şüphesiz herkesin heyecanla beklediği haberlerin ilk sırasında Covid-19 aşıları geliyor. Bildiğiniz üzere Çin’in geliştirdiği aşı Türkiye’ye ulaştı ve sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlandı. 

Diğer aşı gelişmelerine gelecek olursak, birçok farklı aşı daha 2. ve 3. evreye geçmiş durumda. Bildiğiniz üzere bir aşı, hayvanlar üzerinde yapılan testleri geçtikten sonra 3 tane evreyi daha geçmesi gerekiyor. İsrail Biyolojik Araştırma Enstitüsü’nün geliştirdiği aşı 2. evreye geçiyor. Kaliforniya merkezli Arcturus firmasının aşısı da 2. evreye geçti. Hindistan’ın geliştirdiği aşı ise 3. evreye geçmiş durumda. Bu gelişmeleri duymak, eve kapandığımız bugünlerde hepimize çok iyi geliyor. Umarız ki en kısa zamanda normal hayatlarımıza geri dönebiliriz.

Leave a comment

Your email address will not be published.

Facebook
Twitter
Instagram
en_USEnglish